Історія школи

11938 - рік заснування середньої загальноосвітньої школи №78, яка розміщувалася тоді по вул Енгельса (нині - Лютеранська), 25, її першим директором стає Віра Йосипівна Гатті. В.Й. Гатті народилася у 1896 році у с. Лискові Нижньогородської губернії. Її батько був італійцем, мати - росіянкою. Під час Жовтневої революції Віра Йосипівна закінчує курси медичних сестер і бере активну участь у громадянській війні (у лавах Червоної Армії). Після війни вступила до Киїівського університету, в 1926 році закінчила аспірантуру, викладала історію.

З початком Великої Вітчизняної війни добровільно йде на фронт, працює в госпіталі, потрапляє в полон, з якого втекла і повернулася до окупованного фашистами Києва. Активно включається у підпільну боротьбу у партизанскьому загоні ім. Попудренка. Загинула в бою 30 червня 1943 року. (Про її бойовий шлях розповідає у своїй книзі командир взіоду Фастівського партизанскього загону Б.В. Башкіров).

Саме від порогу рідної школи 23 червня 1941 року пішов на фонт загін добровольців - учнів школи №78. У ті жахливі роки загинуло багато учнів.

1944 - школа отримує статус жіночої. новим директором призначено Анну Василівну Семенцову.

1А.В. Семенцова народилася у 1906 році у с. Терни (Україна). Після закінчення у 1928 році Сумського педагогічнього технікуму працювала у рідному селі вчителем біології, в 1934 році переїздить до Києва, де такоє вчителює. У 1946 році за  заслуги у справі виховання та навчання дітей, участь у суспільном житті Анні Василівні присуджене почесне звання засулженного вчителя УРСР, мала вона й урядові нагороди. Під час роботи у Ленінському районі її 12 разів обирали депутатом районної ради.

У повоєнні роки школа живе новим мирним життям. Учні  і вчителі беруть активну участь у відбудові столиці, не без їхньої допомоги піднято з руїн Хрещатик. У 1961 році дружній колектив учнів та вчителів допомагав у підготовці до відкриття станції метро "Хрещатик". Школярі надають шефську допомогу ветеранам Великої Вітчизняної війни.

Шкільне життя було насиченим та цікавим: провадяться літературні вечори за участі відомих прозаїків та поетів - В. Сосюри, Ю. Дольда-Михайлика, Л. Дмитерка, О. Вишні; в гості до учнів приходять олімпійські чемпіони зі спортивної гімнастики - Лариса Латиніна, Борис Шахлін Володимир Титов.

1У школі працюють танцювальний ансамбль "Веснянка", драматичні гуртки.

Не можна не згадати і чудовий шкільний сад, розташований на ще не забудованому тоді бульварі Лесі Українки.

Згодом старе приміщення школи стає затісним, прийнято рішення про побудову нового сучасного приміщення з басейном та великим спортивним залом. Багато зусиль задля того, щоб цей переїзд став можливим, доклала А.В. Семенцова, тодішній директор школи.

1963 - відкрито нове приміщення школи №78 за адресою : вул. Басейна, 4, на той час ця споруда не мала аналогів у Києві та у СРСР.

11975-1985 - школу очолює новий директор Лідія Григорівна Коваленко.

Л.Г. Коваленко народилася у 1928 році. Закінчила Московський державний педагогічний інститут Н.К. Крупської, вчитель російської мови та літератури. Педагогічну діяльність розпочала у 1951 році. З 1975 по 1985 р. очолювала середню школу № 78 м. Києва. Нагороджена знаком "Відмінник народної освіти". Померла у 1989 році.

1985 - директором школи призначено Юрія Володимировича Пархоменка.

Ю.В. Пархоменко народився у 1953 році у м.Києві, закінчив у 1970 році середню школу № 53, у 1974 році - Державний педагогічний інститут ім. М. Горького. У 1975 - 1976 рр. проходив дійсну військову службу в Забайкальному військовому окрузі, з 1976 по 1979 працював вчителем середньої школи № 117 м. Києва, у 1979 - 1985 рр. - на виборній комсомольскій роботі, з 1985 по 2007 р. - директор середньої школи № 78 м. Києва. Депутат районної Ради м. Києва шести скликань, заслуженний працівник освіти України.

Водночас із молодим директором до колективу приходять молоді вчителі. Серед них Світлана Леонтіївна Гаєва та Валерій Анатолійович Танцюра - випускники Київського педінституту ім. М. Горького (ще на III-IV курсах вони разом з іншими студентами проходили практику у середній школі № 78), Надія Василінв Авраменко. Всі вони гармонічно влилися в педагогічний колектив. Відчутним у школі був і вплив учителів старшого покоління, серед яких багато років віддано працює М.Й. Голованевська - колишня піонерважата. згодом вчителька молодших класів, заступник директора школи.

1Аби вивчати суспільну думку. в школі запроваджене анкетування, яке у 1988 році засвідчило, що більшість дітей ідуть до школи охоче, радісно.

"Дитині в школі має бути комфортно, - завжди повторював Юрій Володимирович Пархоменко. - бо вчителі існують для школярів, а не навпаки".

Старшокласники розвивали самоврядування, власноруч обладнали шкільну радіостанцію, запровадили усні журнали, організовували зустріч з науковцями, майстрами мистецтв.

Одна із традицій, започаткованих Ю.В. Пархоменком, - допомога воїнам-інтернаціоналістам. Учні 7-8 класів з ентузіазмом працювали в окружному військовому госпіталі на 15 об'єктах - у хірургічномк та приймальному відділеннях, аптеці, на станції переливання крові, в їдальні тощо.

Саме в цей час у школі виникають нові цікаві традиції: організація та відкриття музею Четвертої гвардійської танкової армії, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, щорічний турістичний зліт, виставки: "Домашній улюбленець", "Спогади про літо", "Прир1ода та фантазія", "Найкращий клас паралелі", виходить шкільна газета "ЗОМ-прес", яка, до речі, була нагороджена Спілкою журналістів України Почесною грамотою "За кращий дизайн".

Через реконструювання Бесарабського кварталу наша школа знову змінює адресу. Нове оригінальне приміщення розташувалося на вул. Шота Руставелі, 47.

2000 - першого вересня красуня-школа відчинила двері школярам.  Привітали учнів і педагогів високі поважні гості: Президент України Леонід Данилович Кучма, мер Києва Олександр Олександрович Омельченко, голова Народно-демократичної партії Валерій Пустовойтенко та голова Адмінстрації Президента України Володимир Литвин.  Мер Києва вручив символічний ключ від Палацу знань директору школи Юрію Володимировичу Пархоменку.

2007 - у квітні директором школи №78 стає Світлана Леонтіїївна Гаєва.

1

У 2008 році до 70-річного ювілею школи відкрито Музей історії школи. На церемонії відкриття були присутні випускники школи різних років, наші друзі та спонсори.

1

1
1

 

Серед випускників школи № 78 чимало відомих особистостей: голова Печерської районної у м.Києві ради Сергій Миколайович Сущенко, заступник мера м. Києва Ірена Реонольдівна Кільчицька. спортивні журналісти та ккоментатори Сергій Полховський і Руслан Свірін, відомий кіноактор Леонід Каневський, акторка Державного театру драми і комедії Леся Самаєва, акторка театру "Колесо" Валентина Сова.